Nazer OtomotivNazer OtomotivNazer Otomotiv
Bizi Ziyaret Edin
Bizi Arayın
(09:00 - 18:00)

Adblue Nedir? Adblue Ne İşe Yarar?

AdBlue,dizel yakıtlı ağır hizmet taşıtlarının oluşturduğu NOx emisyonunu kimyasal olarak azaltmakta kullanılan, toksik olmayan, su berraklığında, ürenin deiyonize su içerisinde %32,5 oranındaki çözeltisidir.

AdBlue bitmesi durumunda ne olur?

Aracındaki AdBlue bitmesi durumunda aracınız çalışmayacaktır. Adblue azalması durumunda mutlaka en az 2000 km öncesinden aracınız sürekli ikaz olarak size hatırlatma yapacaktır. Aracın yakıt püskürtme sistemi otomatik olarak yakıt püskürtmeyi azaltır ve araç çekişten düşer. İzin verilen emisyon düzeylerinin aşılmasına neden olur ve katalizör kısa sürede hasar görür. Filtrelerden sıvı geçişi sağlanmadığı için filtreler kurur ve büzüşür.

AdBlue sistemi nasıl çalışır?

Egzoz gazlarına AdBlue enjekte edilmesi bir amonyak çözeltisi NH3 ve karbondioksit CO2 içinde bulunan üre oluşmasını sağlar. Tüm bunlar yüksek sıcaklıkta gerçekleşir. Ardından amonyak NH3 dizel yanmaların da oluşan nitrojen oksitlerle NOX reaksiyona girer.

AdBlue hangi araçlarda kullanılır?

AdBlue önceleri ağırlıklı olarak kamyon, tır, yolcu otobüsleri gibi ticari araçlarda kullanılıyordu. Yeni nesil binek arabalarında da yine bir süredir AdBlue kullanmaya başlanmıştır.

AdBlue yanıcı mı?

AdBlue renksiz, kaygan, yanıcı olmayan, %32.5 üre ve %67.5 iyonize olmuş sudan oluşan bir sıvı karışımıdır. AdBlue toksik bir madde değildir.

AdBlue ekle ne demek?

AdBlue, dizel yakıtlı ağır hizmet taşıtlarının oluşturduğu NOX emisyonunu kimyasal olarak azaltmakta kullanılan, toksik olmayan, su berraklığında, ürenin deiyonize su içerisinde %32,5 oranındaki çözeltisidir.

AdBlue kaç derecede donar?

Adblue sıvısı -11 derecede donar.

Adblue iptali edilir mi,  zararlı mıdır?

Adblue iptal edilebilmektedir. Adblue sisteminin iptal edilmesi aracınıza hiçbir zarar vermemektedir.

Kaynak: http://www.otobakimservis.com/adblue-nedir-adblue-ne-ise-yarar/